تقویت اعتماد به نفس

تقویت اعتماد به نفس

 

اشخاصی که "اعتماد به نفس" بالایی دارند، ارزش خویش را براي دوست داشتن سایرین و مورد علاقه واقع شدن از طرف آنان حفظ ميکنند . خویش را لایق توجه دانسته و سایرین را هم مورد توجه قرار می‌دهند . صحبت های سایرین را می شنوند. ارزش خویش را براي شناخت خویش و اطرافیان حفظ ميکنند .

این جمله را بخاطر بسپارید و با كوچكترین ناملایمات از تلاش خویش دست بر ندارید و به سادگی خویش را بازنده تلقی نكنید.

 

1- نخستین گام در موفقیت« خودشناسی» است.

اول تلاش كنید شناخت درستی از خویش و خصوصیت های اخلاقی و شخصیتی خویش كسب كنید و باتوجه به این كه هیچ كس كامل نیست، درصورتی که ايرادي یا مشكلی دارید كه خویش به تنهایی قادر به پیدا کردن راهکار مناسبی براي مقابله با آن نیستید و فرد قابل صلاحیتی براي مشورت ندارید، از مشاوران و متخصصین كمك بخواهید.


۲-  برای این که از خودتان بیرون بیایید، از همسر یا دوستی صمیمي سوال کنید امروز چه کاری میتوانید برایش انجام دهید.

 

۳- بدون توجه به نتيجه كار، تمامی نیروی خویش را به كار گیرید تا مسئولیتی كه به عهده شماست، به برترین نحو انجام پذیرد.

در واقع اولین هدف در انجام وظایفتان باید، داشتن وجدان كاری، دقت و کوشش باشد. با انتخاب این الگو، حتی درصورتی که به موفقیت هم نائل نشوید، وجدانی اسوده خواهید داشت و لطمه ای به اعتماد به نفس شما وارد نخواهد گردید.

 

۴- به باشگاه بروید. اثرات روانی ورزش سبب ایجاد احساس خوبی در شما ميشود .

 

۵- در حال زندگی کنید.

درصورتی که در حال زندگی کنید و تمام انرژی خویش را متوجه زندگی در لحظه نمایید، فردای شما هم تضمین خواهد گردید. به دلیل آن که فردای شما محصول عملکرد درست امروز شما است. درصورتی که عمر خویش را در حسرت روز قبل با نگرانی فردا سپری کنید، لحظه ها را از دست خواهید داد و این به معنی از دست دادن فردا هم میباشد .

 

۶- هیچگاه اجازه ندهید اشخاص منفی باف با عقیده های ناسالم خویش، ذهن شما را مسموم كنند.

چنانچه از درستی كاری كه قصد انجام آنرا دارید، اطمینان حاصل کرده اید ، بدون فوت وقت آنرا به انجام برسانید و نگذارید كسی به اراده شما خللی وارد كند.

 

۷- دست دادن خودرا محکمتر کنید.

به اصطلاح شل و وارفته دست ندهید، به خصوص اگر نظامي هستید، محکم و قوی دست بدهید و همچنين گرم و صمیمانه.

 

۸- قابلیت های خویش را دست كم نگیرید.

استعدادهای خویش را باور داشته باشید و خاطرجمع باشید انسان در فرهنگ مذهبی ما بی جهت « اشرف مخلوقات» نامیده نشده و میتواند با اراده و پشتكار، به موفقیت های نامحدودی دست یابد.

 

۹- فهرستی از چیزهایی که در زندگی تان با آن ها کنار می آیید، تهیه کنید و بنویسید که چه طور میتوانید هر کدام را حذف نموده یا به حداقل برسانید.

 

۱۰- نسبت به كودكان خود بی اندازه سختگیر نباشید و با تندخویی با آنان رفتار نكنید.

تلاش كنید بین خودتان و آنان روابط دوستانه ای برقرار سازید و در صورتی كه خطایی انجام می‌دهند ، با تذكرات به جا و دوستانه آنان را متنبه كنید.

 

اعتماد به نفس,تقویت اعتماد به نفس ,اعتماد به نفس بالا

اعتماد به نفس

 

 

۱۱- بر احساس غم غلبه کنید.

چیره شدن بر افکار بد و احساس بدبختی، علاوه بر ساختن اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند تا آن را به راحتی تبدیل به حسی قدرتمند کنید. معروف‌ترین قطعات موسیقی، بزرگ‌ترین آثار هنری و شاهکارهای جهان ادبیات به دست کسانی ساخته شده‌اند که عمق ناامیدی، باختن و تهی شدن از همه‌چیز را تجربه کرده و سپس این مفاهیم را شکست داده‌اند.


۱۲- راهی که آغاز کرده‌اید را به پایان برسانید.

برای خودتان هدف مشخص کنید. راهی که بدون داشتن هدف مشخص آغاز شود، به قول قدیمی‌ترها به ترکستان ختم خواهد شد.

 

پس از مشخص شدن هدف، خودتان را مجبور به طی کردن مسیر منتهی به آن کنید. هنگامی که شما هدفی را برای خود تعیین کرده و تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن به کار می‌بندید، به صورتی ناخودآگاه قدم‌های محکمی در راستای ساختن اعتماد به نفس و افزایش اعتماد به نفس برداشته‌اید. این شیوه از شما فردی خستگی ناپذیر، قدرتمند و مسلط بر اوضاع پیرامون خود می‌سازد.


۱۳- سعی نكنید با توسل جستن به كارهای ضد ارزشی و غیرانسانی، موفقیتی كسب كنید.

به خود گوشزد كنید موفقیتی كه در گرو لطمه زدن به سجایای انسانی باشد، فاقد ارزش و ناپایدار است.

۱۴- محیط كاری شما به مثابه یك دهكده كوچك است.

قطعاً هر حرف یا اظهارنظری كه در مورد همكارانتان انجام دهید، دیر یا زود به گوش آنان خواهد رسید. پس مراقب رفتار و سخنان خود باشید. شاید یك حرف نسنجیده و نادرست، رابطه شما را برای همیشه با دوستی خوب و همكاری شایسته و دلسوز قطع نماید و شما هرگز قادر به جبران این خسارات معنوی نباشید.

۱۵-  با ترس‌های خود مقابله کنید.

هیچ چیز مانند تسلیم شدن در برابر ترس‌ها نمی‌تواند اعتماد به نفس شما را نابود کند. همه‌ی ما در زمان‌های گوناگون ترس را احساس کرده‌ایم. ما به عنوان پیشرفته‌ترین مخلوقات جهان هستی می‌توانیم با تقویت نیروی شجاعت در برابر مشکلات بایستیم.

 

استفاده از سلاح شجاعت و روبرو شدن با ترس‌ها یکی از راه‌های اصلی و مهم ساختن اعتماد به نفس و قدرت بخشیدن به آن است. باید خودتان را از زندان تاریک‌ ترس‌ها رها کنید.


۱۶- اگر عادت یا ویژگی در شما وجود دارد كه باعث آزارتان می شود، با برنامه ریزی درست و اصولی آن را از خود دور كنید.

مثلاً اگر اندام ناموزونی دارید، با انجام ورزش و رژیم های درست غذایی اندام خود را متناسب كنید.

۱۷- اگر می خواهید از پیشرفت خود اطلاع حاصل كنید، خود را نسبت به گذشته خودتان مقایسه كنید نه با دیگران.

۱۸- به موفقیت‌های خود نگاهی بیندازید.

از موفقیت‌هایی که تاکنون داشته‌اید، برای خود لیست تهیه کرده و همراه خود داشته باشید و هرگاه احساس عدم اعتماد به نفس کردید، نگاهی به آن بیندازید.


۱۹- همه روزه ما با انبوهی از ایده های مختلف كه متعلق به افراد پیرامون ماست، روبه رو هستیم.

به باورهای خود ایمان داشته باشید و هرگز اجازه ندهید ایده های یأس آور دیگران، شما را از رسیدن به اهدافتان باز دارد و یا ریتم حركت شما را كند كند.

۲۰- بیاموزید که به خودتان انگیزه ببخشید.

همه‌ی ما لحظه‌های بدی را در زندگی‌مان تجربه کرده‌ایم. بارها سر و کله‌ی لحظه‌های پر از تردید، سردرگمی و پریشانی در زندگی تک‌تک ما پیدا شده و ما در زمان‌های این‌چنینی احساس شکست و بدبختی کرده‌ایم. ما باید بیاموزیم که در زمان بروز این احساسات منفی چگونه اعتماد به نفس از دست رفته‌مان را دوباره به دست آورده و از نو بسازیم.

 

اعتماد به نفس,تقویت اعتماد به نفس ,اعتماد به نفس بالا

اعتماد به نفس بالا

 

۲۱-هر جایی از مسیر زندگی تان كه هستید، اگر متوجه شده اید جهت یابی درستی انجام نداده اید و احتیاج به تغيير مسیر دارید، بعد از حصول اطمینان از درستی مسیر جدید، بدون تاسف و تامل از خویش انعطاف نشان دهید و راه و روشی را برگزینید كه باعث بهتر شدن نتيجه نهایی شما و میانبری براي رسيدن به هدفتان باشد.

 

۲۲- نیروی نگاه خویش را تقویت نمایید.

اشخاص نظامی به خصوص آن هایی که در شغل فرماندهی بوده اند ناخودآگاه نیروی قدرتمندی دارند، درصورتی که میخواهید به این مرحله برسید، تمرین مؤثر زیر را انجام دهید:« ساچمه ای سیاه را در وسط سینی بگذارید ، و تلاش کنید با نظر خویش از فاصله ۲ متری آنرا حرکت دهید.»

 

۲۳- فرزندان خویش را از كودكی به مستقل بودن ترغیب كنید و با دادن مسوولیت های مناسب با سن آنان، روحیه استقلال و اعتمادبه نفس آن ها را شكوفا سازید.

 

۲۴- هرروز کاری انجام دهید که سبب خوشحالی درونی یا لبخندی بر لبتان شود.

 

۲۵- همیشه خوش ژست و پرانرژی باشید. حتی در لحظات بحرانی بر خویش مسلط باشید و قیافه انسان های شكست خورده را بخود نگیرید.

 

۲۶- فریب ظاهر جذاب اشخاص را نخورید.

بسياري از جذاب ترین افرادی را که در دنیای اطراف مان سراغ داریم از ضعف شدید اعتماد به نفس رنج می برند.

 

حتماً شما هم نام مرلین مونرو را شنیده یا دست کم یکی از عکسها و فیلم هایش را دیده اید. معروف است این هنرپیشه امریکایی که بعنوان یکی از زیباترین و جذاب ترین بازیگران سینما شناخته ميشود ، از ضعف شدید اعتماد به نفس رنج می برده است. بارها از وی نقل شده که هیچگاه تصویری مثبت و احساسی خوب نسبت بخود نداشته است. وی همواره و به اشتباه به عواملی نادرست مثل تائید سایرین براي کسب کردن حس رضایت و تعيين ارزش خویش نیاز داشت.

 

۲۷- گاهی تنبلی در انجام وظایف روزمره سبب ميشود در برنامه هاي زندگی مان خلل ایجاد شود و عقب بمانیم. براي جلوگيري از این بحران، برنامه روزانه ای براي خویش تهیه كنید و بر حسب اولویت، موارد را در آن درج نمایید و تلاش كنید در طی روز آن ها را به انجام برسانید.

 

۲۸- مهمتر از همه نه گفتن را یاد بگیرید.

بسياري از اشخاص، قدرت نه گفتن را ندارند و این موارد براي آنان مشکل هایی ایجاد کرده است . درصورتی که پیشنهاد یا درخواستی به شما ميشود که میل ندارید آن را بپذیرید، با قاطعیّت ولی با احترام بگویید نه.

 

۲۹-« همه چیز را همگان دانند»، درصورتی که این جمله زیبای سقراط را بخاطر داشته باشید، توقع بی اندازه از خودتان یا سایرین نخواهید داشت.

 

۳۰- بر همگان مسلم است تواضع، صفت بسیار نیك و پسندیده ای است. ولی تواضع را با خوار و کوچک شمردن خویش اشتباه نگیرید و خویش را بي‌ارزش جلوه ندهید.

 

اعتماد به نفس,تقویت اعتماد به نفس ,اعتماد به نفس بالا

 

افزایش اعتماد به نفس

 

۳۱- در به انجام رساندن كارهای مهم و كارهایی كه جبران آن مشكل است، از تمركز و توجه حواس بیشتری كمك بگیرید. باتوجه به این ضرب المثل« پارچه را دوبار اندازه بگیرید و یك بار ببرید» در به انجام رساندن كارهایی كه امكان تكرار یا جبران ندارند، بیش از مابقی كارها توجه داشته باشید.

 

۳۲- به سایرین و خودتان شانس جبران خطاها را بدهید. شاید یك آغاز جدید، زندگی جدیدی برایتان به ارمغان بیاورد.

 

۳۳- كودكان خویش را پیش دوستانشان و در جمع اقوام تنبیه نكنید و با شرح دادن اشتباهات آنان در جمع، خجالت زده و شرمنده نكنید.

 

۳۴- درصورتی که هر چه تلاش می كنید ولی به مقصدتان نمی رسید؟ اندکی تأمل كنید و از زاویه جدیدی به خواسته هایتان بنگرید، شاید درهای جدیدی بسوی شما باز شود.

 

۳۵- براي كم كردن ضریب خطاهای خویش در محیط كار، استانداردهای كاریتان را رعایت كنید.

 

۳۶- لیستی از مواردی كه در زندگیتان وجود دارد و برایتان آزاردهنده است را تهیه كنید و با بررسی دلایل بوجود آمدن آن ها به مقابله با آنان بپردازید.

 

۳۷- دربرابر اشخاص پیر و مسن بیش تر حس مسوولیت كنید، یادتان باشد آنان زودرنج و شكننده هستند و نباید با خشونت و بداخلاقی از رفتارهایی كه شاید در سن و سال آن ها طبيعي است، ایراد بگیرید و اعتماد به نفس آن ها را از بین ببرید.

 

۳۸- هنگامی که كه مسئولیتی را به عهده كودكان خویش می گذارید، از دور آن ها را كنترل كنید و طوری كمك شان كنید كه خویش را ضعیف حس نكنند.

 

۳۹- هنگامی که در جمع دوستان قرار دارید، تلاش كنید به همه توجه نشان دهید و تنها یك یا چند نفر را مخاطب قرار ندهید.

 

اعتماد به نفس,تقویت اعتماد به نفس ,اعتماد به نفس بالا

راه های افزایش اعتماد به نفس

 

۴۰- هنگامی که در یك مجموعه كار می كنید، تنها مهم نیست كه خودتان خوب و بی عیب باشید. در نظر داشته باشید حتی درصورتی که یك نفر هم در جمع درست كار نكند، باز نتيجه كاملاً مطلوب حاصل نمی شود. بنابراين براي حصول به نتيجه دلخواه، در حركت های جمعی به اشخاص ضعيف بیش تر توجه كنید و با همسو كردن آنان با گروه، موفقیت جمع را تضمین كنید.

 

۴۱- درصورتی که در معاشرین شما كسی وجود دارد كه با روحیه شما سازگار نیست و یا با هم تفاهم ندارید، با كم كردن تدریجی ارتباط خویش با آن فرد، وی را از دایره رفت و آمدهای خویش حذف كنید.

 

۴۲- بهترینِ خودتان باشید.

هنگامی که که تمام سعی تان را براي به کاربستن روش ها و رسيدن به هدف هایتان بکار می بندید، علاوه بر به دست آوردن نتيجه ی مناسب، احساسی فوق العاده نسبت به خودتان پیدا می کنید. یکی از راه‌های ساختن اعتماد به نفس سعی براي بهترین بودن است.

 

به کار بردن تمام توانایی و اطلاعات در راستای رسيدن به مقصود به شما کمک ميکند تا علاوه بر کسب نتيجه دلخواه ، اعتماد به نفسی دوچندان را بدست بیاورید. این حس موثر به شما امکان ميدهد تا از ریسک کردن نترسید و به سادگی پای خویش را از منطقه ی امن عادت ها ( Comfort Zone) بالاتر قرار دهید.

 

۴۳- به سایرین كمك كنید تا خصوصیت های شایسته خویش را آشكار كنند.

 

۴۴- درصورتی که اطرافیان شما همه تلاش خویش را انجام داده اند، ولی نتوانسته اند از عهده مسئولیتی كه شما به آن ها داده اید بربیایند، نگذارید تلاششان را بی فایده تلقی كنند و با تشكر از تلاش آنان روحیه شان را تقویت كنید.

 

۴۵- در گردهم آیی های خودمانی چنانچه كسی در خصوص موضوعی اظهار نظر كرد یا بر خلاف سلیقه شما سخنی به میان آورد، با انتقادهای تند و گزنده وی را خجالت زده نكنید، به یاد داشته باشید انتقاد سازنده با توهین متفاوت است.

 

۴۶- انتخاب های خویش را بر مبنای واقعیت و نیازتان انجام دهید، نه از روی اشتیاق های تند وگذرا.

 

۴۷- فکر نكنید مدام نرمش و مهربانی مشكل گشا است. بر عكس گاهی در برخوردهای اجتماعي لازم است با جدیت و قاطعیّت روی خواسته خویش اصرار كنید تا به شما ظلم نشود.

 

۴۸- در جمع بودن را تمرین کنید.

به فعالیت هایی ملحق گردید که همواره در رابطه با دیگران باشید، مثل:باشگاه، کلاسهاي ورزشی، انجمن های دانشجویی و کلوپ های تفریحی، در این محیط ها همواره باید اجتماعي بوده و با مردم معاشرت کنید. بعد از چند وقتی خواهید دید رابطه با سایرین برایتان معمولی و راحت ميشود .

 

۴۹- هنگامی که عصبانی هستید، در خصوص هیچ كس و هیچ چیز تصمیم نگیرید.

 

۵۰- اگر براي حل معضلی كه پیشرو دارید، همه سعی خویش را انجام دادید و كار دیگری از دستتان برنیامد، تا حصول نتيجه صبور باشید و براي بهتر كردن شرایط با اقدامات زائد و غیرضروری، ارامش موجود را به هم نزنید.

 

۵۱- مدافع حق خویش و خانواده تان باشید. به واسطه خجالت یا ترس یا عدم اگاهی، از چیزی كه حق شماست، به سادگی نگذرید. اگر با افراد حقوقی دچار مشكل هستید كه راهکاری به ذهنتان نمی رسد، از وكلای باتجربه و زبده كمك بگیرید تا در به کاربستن كارها بصورت اصولی و قوانینی به شما كمك كنند.

 

۵۲- دوست های واقعی شما سرمایه های پرارزشی هستند، آن ها را حفظ كنید و به علت كدورت های بی اهمیت و بي‌ارزش رابطه خویش را با آن ها قطع نكنید.

 

۵۳- بهانه تراشی نکنید.

شایع ترین بهانه ای که میتواند دربرابر هر تغيير مثبتی آورده شود، این هست که من ذاتاً اینگونه هستم یا من اینگونه بزرگ شده ام، خیر، بهانه شما پذیرفته نیست.

 

۵۴- براي دوستانی كه بیش از سایرین به شما كمك می كنند، تا معایب و كاستی های خویش را جبران كنید ارزش ویژه ای قائل باشید.

 

۵۵- سر خویش را بالا نگه دارید.

این کار سبب ميشود جریان خون از قلب به مغز( خون شریانی) و از مغز به قلب خون وریدی) به آسانی انجام پذیرد. حجم ریه ها افزایش یابد و در واحد زمان، اکسیژن بیشتری با خون مبادله شود. راه‌های هوایی مانند نای، نایژه ها، حلق وبینی تا حدودی در یک امتداد قرار گیرند و نفس کشیدن، راحت تر شود، ميزان دید بیش تر شود، به برازندگی ظاهری فرد مدد کند و از تمامی مهمتر ، اعتماد به نفس فرد را زیاد ميکند .

 

۵۶- گاهی بردباری فشار روحی حاصله از كارهای نیمه تمام و معوقه از سختی انجامشان دشوارتر است. براي رهایی از عذاب وجدان، از همین لحظه تصمیم بگیرید، برنامه ريزي كنید و با پایان رساندن اینگونه كارها بخود ارامش هدیه كنید.

 

۵۷- اگر بخشی از كارهای شما باید توسط فردی یا دوستی انجام شود كه تنها وی شخصاً قادر به انجامش است، ولی بی خیال یا پرمشغله است، درخواست خود را در موارد مناسب با ارامش و متانت مكرراً به وی تداعی كنید و این تداعی را آن قدر تكرار كنید تا به نتيجه ای كه میخواهید برسید.

 

۵۸- سرعت راه رفتن خویش را بیش تر کنید.

کسی که اعتماد به نفس دارد گام های محکم بر می دارد و هدفمند راه میرود. قدرتمند، قوی و پر انرژی باشید.

 

۵۹- درصورتی که در معاشرت های خویش مرتباً شكست می خورید و دنبال شیوه كم خرج و قابل انجام هستید، راستگویی و روراستی، ملاطفت و آمرزش را دستور کار خویش بگذارید .

 

۶۰- به خوبی از خویش نگهداری کنید.

زمانی که شما از تناسب جامع برخوردار باشید و از نظر جسمی در وضعیتی تندرستی به سر ببرید، بيش ترین مدد را به احداث کرد اعتماد به نفس در وجود خودتان نموده اید . اگرچه قبل از این گفتیم که ظاهر مطلوب تنها نمی تواند به مدارا کردن و اقتدار عطا کردن به اعتماد به نفس موثر باشد، ولی اگر این ویژگی در کنار ديگر مایحتاج مدارا کردن اعتماد به نفس قرار بگیرد میتواند با قدرتی زیاد موثر و کارامد واقع شود.

 

قرار نیست ظاهر عالی و آراسته ی شما با ویژگیهای ظاهری سایرین قیاس شود. این ویژگی باید به شما ارامش داده و در شما یک حال عالی به وجود آورد . تمامی ی اشخاص اگر در تندرستی جامع بوده و از تناسب جثه برخوردار باشند زیبا و جذاب بنظر می رسند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته


تاریخ انتشار: 1398/07/17


شکیبا باشید...